Združenie MyMamy obnovuje festival po 5 rokoch dlhého spánku: FemFest.

18.05.2022 | Aktuality

V dňoch 25.-26.mája 2022 organizuje združenie MyMamy festival FemFest, ktorého nosnou témou je postavenie žien v spoločnosti. 

Aby bolo ženy počuť vo filmoch

Festival FemFest tento rok v spolupráci s filmovým klubom POcity uvedie zaujímavé filmové tituly. Jedným z nich je oceňovaná dráma Cenzorka od režiséra Petra Kerekesa z prostedia ženskej väznice v Odese. Film rozpráva príbeh Ukrajinky Lesje, ktorá spáchala zločin z vášne a vo väzení práve porodila svoje prvé dieťa. Stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien: spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň.

Druhým filmom, ktorý sa premietne je víťaz nemeckého filmovho festivalu Berlinale 2021: Smolný pich aneb pitomý porno od rumúnskeho režiséra Radua Judeho. Režisér vytvoril počas pandemického roka unikátne filmové dielo, inteligentný satirický triptych, nelichotivú satirickú správu o súčasnej nielen post-socialistickej a pandemickej spoločnosti. 

Aby bolo ženy počuť v diskusii a hudbe

Súčasťou programu bude aj moderovaná diskusia s názvom Postavenie žien v regionálnej politike s Riou Gehrerovou z Denníka N. Hosťkami debaty budú Silvia Porubanová (výkonná riaditeľka pre Slovenské národné stredisko pre ľudské práva), Apolónia Sejková (MyMamy), poslankyňa za obvod Staré mesto Renata Fedorčíková, Anna Kovaľová – lokálna aktivistka a iné. Prihliada sa na rovnomerné prerozdeľovanie financií v regiónoch? Ako je to s vyrovnaným zastúpením žien v miestnych štruktúrach? Presadzujú sa ženské témy v samosprávach? Zaujímavá diskusia už 25.06.2022 v Stromoradí

Festival vyvrcholí vo štvrtok 26.05.2022 koncertom Doroty Nvotovej & Transport v klube Christiania o 21:00. Filmárka, herečka, cestovateľka podnikateľka a v neposlednom rade hudobníčka Dorota Nvotová predstaví svoj najnovší album Ten. Skladby na albume občas dostávajú až filmovú atmosféru a nechávajú priestor na predstavivosť. 

Viac informácií k podujatiam sledujte na oficiálnej facebookovej stránke MyMamy

Projekt Rôzne cesty k rovnosti/Various ways to equality bol podporený sumou 179 730 Eur z Grantov Nórska. 

Cieľom projektu je: Zvýšené porozumenie rodovej rovnosti

Realizované opatrenia zamerané na vzdelávacie aktivity a aktivity zvyšujúce povedomie v oblasti rodovej rovnosti

www.norwaygrants.sk/dgv

Kontakt pre médiá: Verana Dobal

E-mail: verana.dobal@gmail.com